Změna velikosti písma

14. 7. Karolína

Zítra: Jindřich
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Kultura

Kultura

Plesy v kulturním domě v Malém Hradisku v roce 2025

11. 1. 2024 - Farní ples

18. 1. 2024 - Myslivecký ples

1. 2. 2024 - Hasičský ples

 

Pronájem kulturního domu, sokolovny

Smlouva o pronájmu KD Malé Hradisko-VZOR-na www.pdf

Smlouva o pronájmu Sokolovna-VZOR-na www.pdf

 

Výrobky lidového řezbáře pana Michala Patakiho

denně po dohodě na mobilu: +420 605 542 955

Jak dřevěná krása na svět přišla

V centru Hané, protkané úrodnými lány, v Prostějově, jsem se v roce 1962 narodil. Kluk jako stovky ostatních, kluk s klikatými osudy. Co způsobilo, že později se mou láskou staly dřevěné předměty? Snad to byli moje rodiče, kteří mě a mého staršího bratra v době dovolených vozili po krásách naší vlasti. Nejvíce jsem si zamiloval Beskydy, kraj chalup rozesetých po stráních. Tam mě zaujalo, jak se dřevem pracují Valaši. Už od mládí mě uchvátilo dřevo svoji vůní a tvárností. Obdivoval jsem staré řemeslníky jako tesaře, koláře, šindeláře, truhláře, řezbáře a podobně. Uchvátila mě i vůně starých dřevěnic, lidové zvyky a práce prostých umělců. Postupem času jsem chtěl mít i vlastnoručně vyřezávaný betlém. Jenže jak na to. V 31 letech, jako nezkušený samouk, jsem začal obyčejným nožem a později i vyřazenými skalpely vyřezávat jednoduché hlavičky. Obrnil jsem se trpělivostí a po čase perné dřiny zjistil, že tento řezbářský dar ve mně je a je třeba jej rozvíjet. Naučil jsem se do dřeva i vidět. V roce1994 jsem z jednoho kusu dřeva vyřezal první figurku krajánka s holí a chlebníkem.  A tak začal vznikat betlém, který dnes čítá 500 lidských a zvířecích postaviček, umístěných do svého přirozeného prostředí.  A v této práci hodlám i nadále pokračovat. 

Práce se dřevem vyžaduje představivost, hodně trpělivosti a přináší spoustu radosti. Ty figurky ve dřevě bydlí, a je otázku času, kdy za pomocí šikovných rukou vystoupí.  

Mé krédo je: „Když děláte to, čemu věříte, tak najdete to pravé bohatství. Člověk by neměl svůj život promarnit.“

Pře 30. lety jsem zakotvil v Malém Hradisku, zrenovoval starou chalupu, a díky podpoře místního starosty Mariana Fiedlera a členů zastupitelstva může být moje dílo, jako stálá expozice betlémů a dřevěných plastik, vystaveno v prostorách Obecního úřadu, kam jste všichni srdečně zváni.

Výrobky lidového řezbáře pana Michala Patakiho Výrobky lidového řezbáře pana Michala Patakiho Výrobky lidového řezbáře pana Michala Patakiho

Výrobky lidového řezbáře pana Michala Patakiho  Výrobky lidového řezbáře pana Michala Patakiho Výrobky lidového řezbáře pana Michala Patakiho

Betlém

Betlém Betlém BetlémBetlém Betlém Betlém

Plastiky

Plastiky Plastiky Plastiky Plastiky